Balkan Ekspresi Turu Pegasus HAVAYOLLARI ile 10 - 17 Aralık 2023 7 Gece / 8 Gün Vizesiz

10 Aralık 2023 Pazar - 17 Aralık 2023 Pazar tarihleri arasında olmalıdır
Tur Programı
Özet
Balkan Ekspresi Turu
Pegasus Havayolları Seferi ile 
10 - 17 Aralık 2023
7 Gece / 8 Gün
Vizesiz
Tur Programı
1. Gün: İstanbul-Belgrad
Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali'nde buluşma. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerini takiben Freebird Havayolları'nın özel uçuşuyla Belgrad'a hareket. Yerel saatle 15:25'de Belgrad'a varış. Bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından alanda bizi bekleyen otobüsümüz ile Belgrad'ın merkezine doğru yola çıkıyoruz. Belgrad'a varışımızla birlikte otobüsümüzle yapacağımız kısa turda; kentin günlük yaşamını, önemli binaları ve şehrin ortasında bilinçli bir şekilde bırakıldığı iddia edilen ve NATO tarafından bombalanmış içişleri bakanlığının binalarını görüyoruz. Turumuzun devamında otobüsümüzden inerek yapacağımız yürüyüş turunda da; Bayraklı Camisi, Belgrad Kalesi, Damat Ali Paşa Türbesi, Saat Kulesi, Sokollu Mehmet Paşa Çeşmesi, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Zindan Kapı, Leopoldov Kapı, Stefan Lazarevic Anıtı, Nebojsa Kulesi, Kale Meydan, Saborna Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı, Terazi Meydanı ve Taş Meydan görülecek yerlerdir. Şehrin kalbi olarak sayılan Knez Mihajlova Caddesi'nde yapacağımız yürüyüş ile şehir turumuzu tamamlıyoruz. Burada rehberimizin bildireceği toplanma saatine kadar verilecek serbest zaman içerisinde alışveriş yapabilir, caddedeki şık kafelerin tadını çıkarabilirsiniz. Otobüsümüzde buluşma ve otele transfer. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

2. Gün: Belgrad-Saraybosna
Sabah uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından Bosna-Hersek'e doğru yola çıkıyoruz. Öğleden sonra varacağımız Saraybosna'da şehrin simge yapılarından olan merkez kütüphane binasının önünde otobüsümüzden inip yürüyerek yapacağımız şehir turuna başlıyoruz. Merkez kütüphane, hikayesini dinlediğinizde çok şaşıracağınız Inat Kuca, Osmanlı döneminde inşa edilmiş Latin Köprüsü ve 1.Dünya Savaşı'nın çıkmasına neden olan Avusturya-Macaristan arşidükü Franz Ferdinand ve eşinin vurulması olayının yaşandığı noktayı gördükten sonra şehrin kalbi Başçarşı'ya doğru devam ediyoruz. Osmanlı İmparatorluğu'nda bir gelenek olan sebili ve adını bu eserden alan Sebil Meydanı ile devam eden turumuz, tarihi yapısını halen korumuş Başçarşı sokaklarında devam edecek. Kurşunlu Medresesi, Morica Han, Gazi Hüsrev Bey Camisi ve Saat Kulesi göreceğimiz diğer eserler. Şehrin en popüler caddesi Ferhadija'da Avusturya-Macaristan İmparatorluğu dönem mimarisini yansıtan binalar, Katolik Katedrali, Markale Pazarı, kapalı pazar yeri ile devam edecek turumuz 2.Dünya Savaşı kurbanları anısına yapılan Sönmeyen Ateş Anıtı'nda sona erecek. Turumuzun bitiminde verilecek serbest zamanın ardından toplanma ve otelimize hareket. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

3. Gün: Saraybosna-Mostar-Poçitel-Trebinje
Sabah uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından Mostar'a doğru yola çıkıyoruz. Mostar'a varışımızla birlikte yapacağımız panoramik şehir turunda göreceğimiz en önemli eser şehrin simge yapısı Mostar Köprüsü olacak. Şehrin kalbinden geçen Neretva Nehri'ne Mimar Sinan'ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında 456 adet kalıp taş ile inşa edilen Mostar Köprüsü şehre de adını verecek kadar önemli bir Osmanlı şaheseredir. Köprü, 1993 yılının Kasım ayında Hırvat topçularının günlerce süren ateşi sonucunda yıkıldı. Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere, Unesco ve Dünya Bankası'nın da desteğiyle bir Türk firması tarafından, nehirden çıkan orijinal taşları da kullanılarak yeniden inşa edilen köprü 2004 yılında tekrar açılmıştır. Mostar eski şehrinin Arnavut kaldırımlı dar sokaklarından yürüyerek ulaşacağımız Koski Mehmet Paşa Camii göreceğimiz bir diğer önemli eser olup, aynı zamanda en güzel köprü fotoğrafını çekebileceğimiz noktadır. Rehberimizin bildireceği saatte buluşma ve Blagaj'a hareket. 1446 yılında bölgeyi hakimiyetine alan Osmanlı Ordularının arasında bulunan Sarı Saltuk tarafından  Buna Nehri'nin kaynağına yapılan ve Bosna’nın ilk tekkesi olan Blagaj Derviş Tekkesi’ni görüyoruz(giriş dahil değildir). Yine burada bulunan Avrupa’nın en büyük ve en temiz doğal su kaynağı olan ve bir mağarada su yüzüne çıkan Buna’nın kaynağını göreceğiz. Saniyede 43000 litre su akıtan Buna, kaynağına kadar 19 kmlik bir yeraltı nehridir.  Verilecek serbest zamanın bitiminde otobüsümüzde toplanıyor ve Poçitel'e hareket ediyoruz. Eski bir Osmanlı sınır köyü olan Poçitel'de verilecek molada çok güzel fotoğraflar çekeceksiniz. Rehberimizin bildireceği saatte toplanma, Trebinje'ye ve otelimize transfer. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

4. Gün: Trebinje-Kotor-Budva-İşkodra
Sabah uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından Karadağ'a hareket. Karadağ sınır geçişimizin ardından ziyaret edeceğimiz ilk yer Kotor olacak. Kotor eski şehrindeki turumuz sırasında; St. Trifon Katedrali, Oruzja Meydanı, saat kulesi, St.Luke ve St. Nikola Kiliseleri, St.Mary Kilisesi'nin kapısında yer alan rölyefler görülecek eserlerdir. Turumuzun bitiminde Kotor'da verilecek serbest zamanın ardından Budva'ya hareket. Surlarla çevrili Budva eski şehrinde verilecek serbest zamanda, taş binaların arasındaki dar sokaklarda geçmişe doğru yolculuğa çıkacaksınız. Buradaki turumuzun bitiminde Karadağ'ın sahil kenti Budva'ya hareket. Surlarla çevrili Budva eski şehrinde verilecek serbest zamanda, taş binaların arasındaki dar sokaklarda geçmişe doğru yolculuğa çıkacaksınız. Budva turumuzun bitiminde otobüsümüzde toplanma ve İşkodra'ya hareket. Budva'dan ayrıldıktan hemen sonra yolumuzun üzerinde zamanında bir balıkçı yerleşimi olarak kurulan, günümzde turizme kazandırılmış, Karadağ'ın sembollerinden Sveti Stefan Adası'nı fotoğraflayabileceğimiz bir noktada mola vereceğiz. Molamızın ardından Aranvutluk sınır geçişimizi takiben İşkodra'ya ve otelimize transfer. Geceleme otelimizde.

5. Gün: İşkodra-Tiran-Sv.Naum-Ohrid
Sabah uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından Arnavutluk'un başkenti Tiran'a doğru yola çıkacağız. Eşsiz doğa manzaralı yollardan Arnavutluk'un başkenti Tiran'a ulaşıyoruz. Yaklaşık 500 yıl Osmanli idaresinde kalmış şehirde; Ethem Bey Camii, Saat Kulesi, İskender Bey Heykeli ve Meydanı, Opera Binası panoramik olarak görülecek yerlerdir. Serbest zamanın ardından Makedonya sınır geçişimizi takiben Ohrid Gölü'nün eşsiz manzaraları eşliğinde ilk olarak St.Naum'a ulaşıyoruz. Ohrid Gölü'nün kıyısında ve buradan göle ulaşan Kara Drim Nehri'nin kenarına kurulan manastır 16.yy'da inşa edilmiştir. Suyunun temizliğine inanamayacağınız göletin çevresindeki serbest zamanın ardından rehberimizin bildirdiği saatte toplanıyor ve  Ohrid'deki otelimize hareket ediyoruz. Geceleme otelimizde.

6. Gün: Ohrid
Sabah uyandırma ve kahvaltının ardından şehir turumuza başlıyoruz. Yürüyerek yapacağımız şehir turumuza başlıyoruz. Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alan bir kent olan Ohrid'de günümüzde hala konserlerde ve festivallerde kullanılan Ayasofya Kilisesi, Roma döneminden kalma amfitiyatro, Osmanlı döneminden kalma Halveti Tekkesi, Safranbolu evlerini anımsatan eski yapılar ve Çınar Meydanı gibi yerler görülecektir. Şehir turumuzun bitiminde verilecek serbest zamanda Ohrid İncisi ve diğer hediyelik eşyalardan alma şansına sahip olacaksınız. Rehberimizin bildirdiği saatte toplanma otelimize dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

7. Gün: Ohrid-Resne-Manastır-Üsküp
Sabah uyandırma ve kahvaltının ardından hareketle Manastır'a doğru yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan ve elma bahçeleriyle ünlü Resne'de;  İttihat ve Terakki’nin en ünlü 3 simasından biri ve Türk-Yunan Savaşı'ndaki faydaları nedeni ile üne kavuşan olan Resneli Niyazi’nin Sarayını bahçesinden görüyoruz. Kısa bir yolculuk sonrasında ulaşacağımız Manastır'da otobüsümüzden inerek panoramik turumuza başlıyoruz. Günümüzdeki ismi Bitola olan şehirde ilk olarak Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitim gördüğü ve bugün şehir müzesi olarak kullanılan Askeri İdadi'yi ziyaret ediyoruz. Atatürk'ün eğitim gördüğü sınıf bugün 'Atatürk Anı Odası' olarak düzenlenmiştir. Ayrıca binada etnografya müzesi de bulunmaktadır. Manastır kent gezimiz sırasında; Türk Çarşısı, Osmanlı döneminden kalma Bedesten, İshak Camii, Yeni Cami gibi eserleri görüyoruz. Manastır kentinin kalbi konumundaki, günlük hayatın aktığı, kafe, restoran ve şık binalarıyla şehrin gözbebeği Şirok Sokak gezimiz sırasında Atatürk'ün hayatından ilginç bir olaya da şahit olacağız. Rehberimizin bildireceği toplanma saatinde toplanma ve ve başkent Üsküp'e doğru yola çıkıyoruz. Üsküp'te yapılacak şehir turunda ilk göreceğimiz yer Üsküp Kalesi ve kaleden şehrin manzarası olacak. Turumuzun devamında Yahya Paşa Camii, Mustafa Paşa Camii, Kapan Han, Davut Paşa Hamamı görülecektir. Eski Üsküp'ün hala yaşandığı Türk Çarşısı'nda kendinizi Türkiye'de gibi hissedeceksiniz. Şehri ikiye bölen Vardar Nehri üzerinde yapımı 1469 yılında tamamlanan Taş Köprü ya da bilinen diğer adıyla Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinden yeni Üsküp'e doğru turumuza devam ediyoruz. Makedonların en büyük kahraman olarak kabul ettikleri İskender Bey Heykeli bizi Makedonya Meydanı'nda karşılayacak. Rahibe Teresa Anı Evini de panoramik olarak göreceğimiz yürüyüş turumuz Üsküp'ün simgelerinden eski tren garında son bulacak. Üsküp şehir turumuzun ardından verilecek serbest zamanın bitiminde otele transfer. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

8. Gün: Üsküp-İstanbul
Uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından Üsküp'te yapılacak şehir turunda ilk göreceğimiz yer Üsküp Kalesi ve kaleden şehrin manzarası olacak. Turumuzun devamında Yahya Paşa Camii, Mustafa Paşa Camii, Kapan Han, Davut Paşa Hamamı görülecektir. Eski Üsküp'ün hala yaşandığı Türk Çarşısı'nda kendinizi Türkiye'de gibi hissedeceksiniz. Şehri ikiye bölen Vardar Nehri üzerinde yapımı 1469 yılında tamamlanan Taş Köprü ya da bilinen diğer adıyla Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinden yeni Üsküp'e doğru turumuza devam ediyoruz. Makedonların en büyük kahraman olarak kabul ettikleri İskender Bey Heykeli bizi Makedonya Meydanı'nda karşılayacak. Rahibe Teresa Anı Evini de panoramik olarak göreceğimiz yürüyüş turumuz Üsküp'ün simgelerinden eski tren garında son bulacak. Üsküp şehir turumuzun sonrasında verilecek serbest zamanın ardından otobüsümüzle Üsküp Havalimanı'na transfer. Bilet, pasaport ve bagaj işlemlerinin ardından Freebird Havayolları'nın özel seferi ile İstanbul'a hareket. Yaklaşık 1,5 saatlik uçuşun ardından Sabiha Gökçen Havalimanı'na varış ve turumuzun sonu.
Ücrete Dahil Hizmetler
Paket Tura Dahil Olan ve Olmayan Hizmetler
* Freebird Havayolları özel seferi ile İstanbul/Belgrad, Üsküp/İstanbul hattında ekonomi sınıfı uçak bileti (Özel seferdir. Uçuşlar başka bir havayolu ile gerçekleştirilebilir veya özel ya da tarifeli sefer olarak değişiklik gösterebilir)
* Yukarıda belirtilen oteller veya benzerlerinde Belgrad'da 1 gece, Saraybosna’da 1 gece, Trebinje'de 1 gece, İşkodrada 1 gece, Ohrid bölgesinde 2 gece, Üsküp'te1 gece olmak üzere toplamda 7 gece oda kahvaltı konaklama (İşkodra ve Trebinje konaklamaları müsaitlik durumuna göre Medjugorje , Ulcinj, Bar, Petrovac, Sutomore, Budva, Kotor, Herceg Novi, Podgorica ve Mostar gibi şehirlere alınabilir.)
* Akşam yemekleri
* Panoramik Belgrad, Saraybosna, Mostar, Poçitel, Blagaj, Budva, Kotor, Tiran, Ohrid, Sv.Naum, Manastır, Kalkandelen, Üsküp turları
* Programda belirtilen şehirler arası otobüs transferleri
* Havalimanı/otel/havalimanı transferleri
* Prontotour profesyonel Türkçe rehberlik hizmetleri
* Havalimanı vergileri, uçuş güvenlik sigortaları, havalimanı hizmetleri
* Zorunlu Seyahat Sigortası (Mesleki sorumluluk sigortasıdır.)
 

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

* Yukarıda ve programda dahil olduğu açıkça belirtilmemiş her türlü hizmet
* Programda ekstra olduğu belirtilen turlar
* Programda yer almayan öğle yemekleri
* Müze ve ören yeri giriş ücretleri
* Yurt dışı çıkış harcı (İlgili bankalara veya havalimanındaki maliye veznesine yatırabilirsiniz)
* SEYAHAT GÜVENCE PAKETİ (Vize reddi ile karşılaşan misafirlerin veya hastalık sorunu nedeni ile tura katılması mümkün olmayacak misafirlere tur bedeli kadar ödeme yapılmasını sağlamaktadır.( Seyahat iptali nedeniyle tazminat başvurularında uygulanacak sigortalı katılım payı(muafiyet) %20 oranındadır.Teminat detayları sigorta şartnamesinde yer almaktadır.. Bununla birlikte bagaj kaybından, hasarına,ferdi kaza teminatına kadar birçok ek teminatı barındırmaktadır.).
* Seyahat güvence paketi ücreti tur bedeliniz ile orantılı olarak değişmektedir.

* Satın alınan fırsatın iptal ve iadesi yoktur.
* Belirtilen fiyatlar iki kişilik odada kişi başıdır.
* Paket tura katılacak sayının (Minimum 40 kişi) yeterli olmaması durumunda 7 gün öncesinden tur iptali tüketiciye bildirilir.
* Uçak saatlerine bağlı olarak, gezilecek yerler aynı kalmak suretiyle program akışında değişiklikler olabilir.
* Triple yani 3 kişilik konaklamalarda, iki kişilik odaya 3. yatak ilave olarak konulmaktadır.
* Continental kahvaltı ayrı grup salonunda verilmektedir.
* Ekstra turlar minimum 15 kişi katılımı ile gerçekleşmektedir. Yol üzerinde yapılan ekstra turlara katılmayı arzu etmeyen konuklarımıza en uygun konaklama tesisinde serbest zaman verilir.
* Gün içindeki kur değişimi TL fiyatlara yansıtılmaktadır.
* Ödeme anındaki döviz kuru geçerlidir.
* Acentemiz, havayolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, 28/09/1955 Lahey Protokolüne tabidir. Uçuş öncesinde saatler değişebilir ve tüm saatlerin hareketten 48 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir.
* Yurtdışı gezilerinde tur bitiş tarihi itibarı ile en az 6 ay geçerli pasaport olması mecburidir.
* Tur dahilindeki ülkelere giriş vizesi yolcuların sorumluluğunda olup vize alınamaması sebebi ile turlarda herhangi bir iptal ve iade yapılmaz.
Ekstra Geziler

Ekstra Geziler

-
Ulaşım ve Otel Bilgileri
Uçuş Bilgileri
PEGASUS HAVAYOLLARI SEFERİ İLE İSTANBUL-BELGRAD 
PEGASUS HAVAYOLLARI SEFERİ İLE ÜSKÜP-İSTANBUL 
Konaklama - Bilgileri
4* otellerde Oda Kahvaltı ve akşam Yemeği
Misafirler
Toplam Tutar
20.873,10 ₺